Siyah-Beyaz Bir Fotoğrafın Şiirsel Şeklidir | Larry Towel

Fotoğrafın etkisi,  bazen bir şiir kadar güçlüdür.  Larry Towel minimalist tarzda ürettiği fotoğraflarıyla, görsel şair unvanını alan birisi. Fotoğrafçılığa başlamadan önce şiirle uğraşan Towel, fotoğrafçılığa başladıktan sonra şiir ve fotoğrafı ayrılmaz bir bütünün parçası haline getirdi.

“Dünyada herkes vardır: bunlardan biri fotoğrafçı, biri de bir şair”

Şiirle uğraşırken kendisini savaşların ortasında bulan Larry Towel, makinesini eline alarak yaşananları kayıt altına aldı.  Sanatçı; savaşı, yoksulluğu, çatışmaları anlatırken bunu siyah-beyaz yansımalar aracılığıyla yapıyordu. Çünkü siyah ve beyazın bir şiir dili olduğuna inanıyordu.

“Siyah-beyaz, bir fotoğrafın şiirsel şeklidir.”

Ünlü fotoğrafçı Koudelka’nın desteğiyle Magnum’a katılan Towel, Magnum’a katılmasaydı bugün muhtemelen fotoğrafçı olamayacağını söylüyordu. Nitekim Magnum’un Towel’in kariyerinin oluşmasındaki etkisi yadsınamaz.

Çalışmalarında geleneksel tarzda ısrarcı olan fotoğrafçı; Salvador, Guatemala, Filistin, Lübnan, Afganistan, Vietnam, Kuzey Amerika gibi farklı ülke ve şehirlerdeki olayları bütün gerçekliğiyle hatta trajik bir etki yaratarak yansıttı.  Towel savaşı değil, savaşın yarattığı yıkım üzerinde durdu. Bu nedenle küçük çocuklar genellikle her fotoğraf karesinde yer aldı.  Onun çalışmaları sosyal, politik mesajlar içerse de içerisinde yüksek bir duygu derinliği yatmaktadır.

“Hikâyeye duygu yüklemezsiniz yok olursunuz. Modern dünyanın medyası çökmüş durumda. İnsanlara bilmedikleri, görmedikleri şeyleri anlatmak istiyorum. Gözlerinizi kapamayın ne olur!

 

 

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Mutlaka Bakınız  Tiyatroda Bir “Ekip” Olma Hali: Arturo Ui’nin Önlenebilir, Tiyatro Adam’ın Önlenemez Tırmanışı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Pistoletto ve Yoksul Sanat

1933 yılında İtalya Biella’da doğan Michelangelo Pistoletto, Arte Povera (Yoksul Sanat) akımının temsilcilerindendir. Sanat piyasasının ticari çarklarına bir başkaldırı niteliği...

Kapat