Şu an Okuyorsun
“Siyah-Beyaz Bir Fotoğrafın Şiirsel Şeklidir” / Larry Towel

“Siyah-Beyaz Bir Fotoğrafın Şiirsel Şeklidir” / Larry Towel

+13
Galeriyi Görüntüle

Fotoğrafın etkisi,  bazen bir şiir kadar güçlüdür.  Larry Towel minimalist tarzda ürettiği fotoğraflarıyla, görsel şair unvanını alan birisi. Fotoğrafçılığa başlamadan önce şiirle uğraşan Towel, fotoğrafçılığa başladıktan sonra şiir ve fotoğrafı ayrılmaz bir bütünün parçası haline getirdi.

“Dünyada herkes vardır: bunlardan biri fotoğrafçı, biri de bir şair”

Şiirle uğraşırken kendisini savaşların ortasında bulan Larry Towel, makinesini eline alarak yaşananları kayıt altına aldı.  Sanatçı; savaşı, yoksulluğu, çatışmaları anlatırken bunu siyah-beyaz yansımalar aracılığıyla yapıyordu. Çünkü siyah ve beyazın bir şiir dili olduğuna inanıyordu.

“Siyah-beyaz, bir fotoğrafın şiirsel şeklidir.”

Ünlü fotoğrafçı Koudelka’nın desteğiyle Magnum’a katılan Towel, Magnum’a katılmasaydı bugün muhtemelen fotoğrafçı olamayacağını söylüyordu. Nitekim Magnum’un Towel’in kariyerinin oluşmasındaki etkisi yadsınamaz.

Çalışmalarında geleneksel tarzda ısrarcı olan fotoğrafçı; Salvador, Guatemala, Filistin, Lübnan, Afganistan, Vietnam, Kuzey Amerika gibi farklı ülke ve şehirlerdeki olayları bütün gerçekliğiyle hatta trajik bir etki yaratarak yansıttı.  Towel savaşı değil, savaşın yarattığı yıkım üzerinde durdu. Bu nedenle küçük çocuklar genellikle her fotoğraf karesinde yer aldı.  Onun çalışmaları sosyal, politik mesajlar içerse de içerisinde yüksek bir duygu derinliği yatmaktadır.

“Hikâyeye duygu yüklemezsiniz yok olursunuz. Modern dünyanın medyası çökmüş durumda. İnsanlara bilmedikleri, görmedikleri şeyleri anlatmak istiyorum. Gözlerinizi kapamayın ne olur!”

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır