Bir Kadının Gözünden Tabuları Yıkacak Cinsellik Algısı

“Her kadın yanlış değerlendirilirim korkusuna kapılmadan cinselliğini göstermekten çekinmemeli” diyor Sara Lorusso. İtalya, Bologna’da yaşamını sürdüren sanatçı, açık cinselliği son projesinde hiç korkmadan gözler önüne seriyor. Kimileri için öcü, kimileri için ayıp olarak nitelendirilen “cinsellik” çoğu dünya insanının hala alışık olmadığı bir realite aslında. Bunu kelime olarak dillendirmek bir yana toplum içinde konuşulması bile adab-ı muaşeret kurallarını yerle yeksan edecek bir boyutta. Böyle olunca sanatı bir haykırış, bir asilik olarak gören Sara, bunu tam da tabularınızı yıkacak cinsten bir projeyle dile getiriyor.

kadin-cinsellik-2

kadin-cinsellik-3

kadin-cinsellik-4

Yaptığı işin pornografi olarak görünmesini istemeyen Sara, kişiler, toplumlar dahası ülkeler için bile tabu olan cinselliği ve kadın cinselliğinin normal bir şey olduğunu göstermek için böyle bir projeye imza atmış.

Fotoğraflarında kullandığı meyveleri ve çiçekleri cennetin bu dünyadaki yansıması olarak gören sanatçı fotoğraf karelerinde yer verdiği bu objelerle bir metafor yaratmış. Gerçek dünyaya yansıyan tüm şeylerin giz olmadan sunulmasını destekleyen sanatçı, asıl düşüncesinin özgür ve korkusuz bir dışa vurum olduğunu ispatlıyor.

kadin-cinsellik-5

kadin-cinsellik-6

kadin-cinsellik-7

kadin-cinsellik-8

Analog kamera ile çekilen tüm pozlar açık cinselliğe inanan ve bu fikri paylaşan kadınların yer aldığı fantastik ve bir o kadar da cesur bu kareleri ortaya çıkarmış.

“Vücudumuzu sanat olarak görmeliyiz, eğrilerimiz hatta kusurlarımız, dağlar veya renkler filtreler olmadan gösterilmelidir.”diyor sanatçı, cinsellik ve insan vücudunun kendine has idealini yaratmaya çalışan Sara; fotoğraf karelerini sofistike, hassas ve samimi bir seks metaforu olarak görüyor. Erkek arkadaşının desteğiyle bu projeye başlayan Sara Lorusso, tüm kadınların tamamıyla bağımsız olacağı bir dünya istiyor.

kadin-cinsellik-9

kadin-cinsellik-10

kadin-cinsellik-11

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.