Şu an Okuyorsun
Bobinski’nin ADA’sı: Etkileşimli Kinetik Heykel

Bobinski’nin ADA’sı: Etkileşimli Kinetik Heykel

Geçtiğimiz senelerde Eskişehir’de açılışını yapan Odunpazarı Modern Müzesi, sanatseverlerin ilgisini çeken pek çok farklı sergiyle gündeme gelen başarılı bir platform. Günümüz yerli ve yabancı çağdaş sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan müze, ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatan bir başka sergi sundu.

Karina Smigla-Bobinski’nin “sanat yapma” makinesi “ADA”, dünyanın ilk bilgisayar programcılarından biri olarak tanınan Ada Lovelace’ten adını alıyor. Helyum gazıyla doldurulmuş şeffaf bir küreden oluşan etkileşimli kinetik heykel, küçük bir dokunuşla oda içinde hareket ediyor.

Odada serbestçe gezinen küre, üzerinde yer alan kömür çubuklar ile değdiği her zeminde farklı çizgisel desenler bırakıyor. Bu sayede hem katılımcıların etkileşimi, hemde “sanat makinesi” ADA’nın kendi kararı ile oda içerisinde bıraktığı izlerin biçimi ortaya çıkıyor.

Bu izler çoğaldıkça oluşan yeni desen ve işaretler görünür hale gelirken farklı görüntüler oluşmaya başlıyor. Sanatçı böylece sergi boyunca katılımcı ve eser arasındaki etkileşim ile ADA’nın kendi sembolik dilini oluşturmasını sağlıyor. Yani ADA, bu yeni sembolik dili oluştururken katılımcının kodlama eylemine aracılık etmiş oluyor.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır