Bobinski’nin ADA’sı: Etkileşimli Kinetik Heykel

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Eskişehir’de açılışını yapan Odunpazarı Modern Müze’si, sanatseverlerin ilgisini çeken pek çok farklı sergiyle gündeme gelen başarılı bir platform. Günümüz yerli ve yabancı çağdaş sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan müze, ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatan bir başka sergi ile gündemde.

15 Şubat’ta açılışı yapılan Karina Smigla-Bobinski’nin “sanat yapma” makinesi “ADA”, dünyanın ilk bilgisayar programcılarından biri olarak tanınan Ada Lovelace’ten adını alıyor. Helyum gazıyla doldurulmuş şeffaf bir küreden oluşan etkileşimli kinetik heykel, küçük bir dokunuşla oda içinde hareket ediyor.

Odada serbestçe gezinen küre, üzerinde yer alan kömür çubuklar ile değdiği her zeminde farklı çizgisel desenler bırakıyor. Bu sayede hem katılımcıların etkileşimi, hem de “sanat makinesi” ADA’nın kendi kararı ile oda içerisinde bıraktığı izlerin biçimi ortaya çıkıyor.

Bu izler çoğaldıkça oluşan yeni desen ve işaretler görünür hale gelirken farklı görüntüler oluşmaya başlıyor. Sanatçı böylece sergi boyunca katılımcı ve eser arasındaki etkileşim ile ADA’nın kendi sembolik dilini oluşturmasını sağlıyor. Yani ADA bu yeni sembolik dili oluştururken katılımcının kodlama eylemine aracılık etmiş oluyor.

Bu etkileşimli kinetik heykele yeni rotalar belirlemek isteyen ve Eskişehir’e yolu düşen sanatseverlerler için son gün 12 Nisan.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.