Şu an Okuyorsun
Bir Ortaçağ Kilisesi: Bernardine

Bir Ortaçağ Kilisesi: Bernardine

Ukrayna’nın en batısında yer alarak Avrupa’ya açılan kapı olma statüsüne sahip Lviv;  kültür – sanat dolu bir coğrafya olmasıyla, akşamlarının müzik ve dansla geçmesiyle masalsı bir şehir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra aldığı hasarlar ile tarihi bir özelliğe sahip olması sebebiyle, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Old Town bölgesinde çok çeşitli yapıların arasında yürürken gözünüze çarpan kiliselerin ve binaların tarihleri çok eskilere dayanır. Bunlardan bir tanesi de Bernardine Kilisesi.

Rynok meydanından geçip güneye doğru ilerlediğinizde tüm görkemiyle karşınıza çıkan bu kilise, Orta Çağ’dan bu yana Lviv’in en eski ve ihtişamlı yapılarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir. Bazı yerlerde yapının ismi St. Andrew olarak da geçmektedir.

Kilise, 15. yüzyılda Polonyalı bir devlet adamı olan Andrzej Odrowaz tarafından manastır olarak kurulmuş. Manastır olmasından dolayı Lviv Old Town dışında kurulan yapı günümüzde yerleşim alanlarının genişlemesiyle şehir merkezinde bir konuma sahip olmuş. 18. yüzyılın başlarında çan kulesi eklenerek birleşik bir yapı haline getirilmiş. Ardından Polonya ve Litvanya’nın koruyucu azizlerinden olan St. John Of Duka’nın, manastırda vefat etmesi sebebiyle girişe onun adına bir anıt inşa edilmiş. Sade bir dış görüntüye sahip olmasına rağmen kilisenin iç tasarımı çokça detaydan oluşuyor. İtalyan ve Flemenk barok mimarisi karışımı ile bezenmiş aynalar, freskler ve heykeller ziyaretçilerine büyülü bir görsel şölen sunuyor.

Bu denli özene bezene yapılmış olan kilise, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Ruslar tarafından kapatılmış fakat 1991 yılında Lviv’in Ukrayna’nın bir şehri haline gelmesiyle birlikte yenilenip, kutsanıp tekrardan halka açılmış. 1991 yılından bugüne kadar ayinler ve vaftiz törenlerinin yapıldığı hatta genç çiftlerin de nikahlarına tanık olduğu bir kutsal mekan olarak varlığını sürdürmektedir.

Ayrıca Bakınız

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
1
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır