Bir Trajediyi Fotoğrafa Yüklemek / Vsevolod Tarasevich

Sovyet dönemi Rusya’sının önemli fotoğrafçılarından olan Vsevolod Tarasevich, 1941’den 1945’e kadar Kuzeybatı ve Leningrad cephelerinde savaş muhabirliği yaptı. Özellikle Leningrad Kuşatması’nda çektiği görüntülerle fotoğraf tarihine adını yazdırdı.

Tarasevich fotoğrafçılığa öğrencilik yıllarında başladı. Smena ve Leningradskaya Pravda çalıştıktan sonra 1939’da Finlandiya’ya karşı savaşta Sovyet güçlerinin gönüllüsü olarak üniversiteden ayrıldı ve 1940’tan itibaren TASS’ın Leningrad şubesinin foto muhabiri oldu. Tarasevich’in hümanist dünya görüşünün temelleri savaş sırasında atıldı. Onun fotoğrafları yirminci yüzyılın en trajik delilleri oldu. Yıkılan şehirler, yerde ölü askerler…

 “Savaş sırasında çok fazla şey göstermek imkansızdı.”

Tarasevich’in çalışmalarının her karesi içsel dinamiklerle doludur. Onun fotoğrafları derin tarihsel imajlarla dolu bir filmin hikayesi gibidir. İzleyici kendini bu hikayenin ortasında bulur. Sanatçının fotoğrafları hem kompozisyon hem de uyguladığı kontrast ile 1960’ların sinema estetiğini hatırlatır. Bu yoğun kuşatmada etkileyici ve huzursuz bir yapının eşiğinde derin bir trajediyle baş başa kalırız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.