Şu an Okuyorsun
Estetik Kaygılardan Uzak Bir Dünyayı Yansıtabilmek / Pirkle Jones

Estetik Kaygılardan Uzak Bir Dünyayı Yansıtabilmek / Pirkle Jones

+13
Galeriyi Görüntüle

Pirkle Jones; uzun yıllar boyunca Kaliforniya halkını, politikasını ve manzarasını kronikleştirerek homojen bir yapı içerisinde sundu.  Kaliforniya’nın güzelliğini ve kültürünü kaydederken toprağa olan duyarlılığını; Ansel Adams, Edward Weston ve Minor White geleneğiyle yansıttı. Tekinsiz bilinci, aciliyet duygusunu, sosyal yapıyı ve ayaklanmaları yansıtma adına; portre, manzara ve mimari fotoğraflarını bir araya getirerek tarihsel bir panorama yarattı.

2.Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda dört yıl askerlik yapma zorunda kalması, Pirkle Jones’in hayata bakışını değiştirdi. Kendisini daha insancıl bir yaşama bırakma adına, minimal bir yaşam alanı oluşturdu. Ansel Adams’ın asistanı olarak çalışmaya başlamasıyla fotoğrafçılık kariyerinde ayrı bir yer edindi. Tıpkı Adams gibi, ancak kendi gözüyle samimi sokak sahnelerini, doğayı ve işçileri kadrajına aldı.

Jones, kaotik dünyada doğaya dönmenin zorunluluğuna inanlardandı. Bu nedenle onun hayatı kasabalarda ve dağlarda gizlenmiş köylerde geçti. Farklı kesimden insanları yansıtma adına San Francisco’ya gitse de kendi bilincinden soyutlanarak statik görüntüler elde ediyordu. Onun içsel yolculuğunu tamamladığı alan bozkırlardı.  İşçiler, köylüler, çocuklar onun doğada aradığı samimi hayatın öğeleriydi. Pirkle Jones’in manipüleden-estetik kaygıdan uzak fotoğrafları, yalın içten bir dünyanın yansımasını tezahür ediyor. Bazen bir tarlada bazen de yanan bir evi çektiği görüntülerde Tarkovsky’nin Offret’indeki dünyayı bulabilirsiniz.

Bunca yıldan sonra nihayet kendimi doğada buldum.

Ayrıca Bakınız

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır