Now Reading
Gerçekçi Fotoğraflar Alışılmış Görme Biçimi Yıkar/ Walker Evans

Gerçekçi Fotoğraflar Alışılmış Görme Biçimi Yıkar/ Walker Evans

+23
View Gallery

Her bakma ediminde bir anlam beklentisi vardır.  John Berger

Amerikan edebi geleneğine derinlemesine bakan Walker Evans, işçileri dâhil ettiği çalışmalarıyla modernleşen dünyanın gerçekliğini gözler önüne serdi. Özellikle yoksulluğu romantize etmeyi reddetmesiyle, fotoğrafçılığı daha ileri bir boyuta taşıdı. Çekimler sırasında bireylere müdahale etmeyerek fotoğraflarda güçlü bir ifadenin oluşmasını sağladı. Evans’ın fotoğrafları, kuşkusuz Amerikan fotoğrafçılığının dönüm noktasını oluşturur. Çünkü Onun çalışmaları, hem belgesel fotoğrafçılığı için hem de 1940 ve 50’lerin sokak fotoğrafçıları için birer prototipti.

“Tarihte çekilen en akılda kalan fotoğraflar, muhtemelen insanlığın yeniden düşünmesine ve başkalarının hissettiği acı ve acılara karşı çıkmamıza neden olan Vietnam Savaşı’ndan alınmıştır.”

Walker Evans’ın karakteristik yapısının oluşumunda; Faulkner, Steinbeck gibi realist romancıların etkisi büyüktür. Özellikle Küba’da birlikte vakit geçirdiği Ernest Hemingway etkisiyle çalışmalarında sade bir yapı hissedilir.  Evans’ın önemli fotoğraf dizilerinden bir diğerini;  New York City metrosunda 1938 ile 1945 arasında gizli bir kamera kullanarak çektiği görüntüler oluşturur. Evans için metro portreleri; insan müdahalesi olmaksızın, bir kayıt yönteminin nihai saflığını yakalamak için bir girişimdi. Bu fotoğraflar aynı zamanda fotoğrafın ticarileştirilmesine karşı bir isyan niteliğindeydi.

“Fotoğrafa sözde belgesel yaklaşımda gerçekten iyi olduğuna inandığım şey, lirik yapının eklenmesi…”

Sanatçının fotoğrafları yüzyılın ikinci çeyreğinde özellikle Amerikan mimarisinin  açık hava reklamcılığının, otomobil kültürünün başlangıçlarını yansıtmasıyla; popüler kültür üzerinden şekillenen Amerika’nın gelişimini de gözler önüne serer.

See Also

“Kent manzarasını ve özellikle gördüğünüz işaretleri, ilan panolarını ve reklamları göz önünde bulundurun. Bugün gördüğünüz tüm bu mesajların oldukça rahatsız edici olduğunu fark edin – ama bundan 50 yıl sonra, gelecekte birileri onları büyüleyici bulacak.”

 “Kelimeler, mektuplar, tabelalar, reklam panoları bizim günlük varoluşumuzun bir parçasıdır. Çağdaş toplum hakkında çok şey söylüyor. Bu nedenle sosyal kumaşımızın önemli bir parçası.”

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top