Gerçeklik Yabancı Zeminini Fotoğrafta Açığa Çıkarır / Jacob Aue Sobol

Jacob Aue Sobol,  kendine özgü, etkileyici siyah-beyaz fotoğraflarla insani duyguların evrenselliğine odaklandı. Onun fotoğraflarındaki bireylerin varlığı, bir imgelemin ayırt edici özelliği gibi, estetik ve bir fırça darbesi kadar belirgin oldu.

“Siyah beyaz çalışmak her zaman daha varoluşsal sorulara ulaşmak için en doğrudan yol olmuştur. Siyah beyaz resimlerimin belirli bir yere veya zamana bağlı olmadığını hissediyorum. Kendi evrenlerini yaratıyorlar.”

Jacob-Aue-Sobol

1990’lı yıllarda başladığı belgesel fotoğrafçılığı Sobol’u farklı insanların dünyalarına götürdü. Grönland, Danimarka, Tokyo, Tayland, Sibirya, Moğolistan, Amerika ve Çin gibi ülkeleri arşınlayarak; ayrıksı, yabancı-yaban olan halkların -bireylerin yaşamlarını kadraja aldı.

 “Fotoğrafçı olsam da, röntgenci olmaktan kaçınmaya çalışıyorum. Sadece bakmak için değil… Yaşamda yer almak her zaman benim tutkum olmuştur. Sokakta futbol oynayan biriyle tanışırsam, izlemek yerine onunla oynuyorum. Caddenin diğer tarafından birine bakmayı ya da fotoğrafçı olarak “görünmez” olmayı hiç ilginç bulmadım. “

Jacob-Aue-Sobol

Sobol’un fotoğrafları, siyah ve beyazın benzersizliğini kusursuz bir şekilde yakalar. Görüntülerdeki cesur kontrastlar grafiksel etki yaratarak resimsel bir etki bırakır. Monokromatik fotoğraflar sadece “kendi evrenlerini” yaratmaz aynı zamanda izleyicilerin görüntüye gömülü olan, duygusal anlatıyı takdir etmelerini ve hoş görmelerini sağlar. Sanatçının Siyah beyaz fotoğrafları, göz ardı edilen yaşam anlarını büyütürken, gerçekliğin yabancı zeminini açığa çıkarır.

Jacob-Aue-SobolJacob-Aue-SobolJacob-Aue-SobolJacob-Aue-SobolJacob-Aue-Sobol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.