Şu an Okuyorsun
İtalya’nın Az Bilinen 7 Sahil Kasabası

İtalya’nın Az Bilinen 7 Sahil Kasabası

Bahar geldi! Güneş daha fazla parlamaya başladı yüzümüzde! Ruhumuz iyileşmeye ve yeşermeye başladı! Doğanın konusuna ve tınısına doymaya hazırız artık! Bahar tatili için planlar yapılmaya başlandı bile.

Biraz yurttan uzaklaşıp doğaya kulak verip, deniz kıyısındaki kayalara vuran güneş ile vakit geçirmek istiyoruz belki de. Yılın bu zamanında sizin de kulaklarınızda İtalyanca müzikler çalınır gibi oluyor mu hiç? “Evet” ise; kulağımızda umut dolu ezgilerle İtalya’nın o göz alıcı ve her daim insanın içinde bir bahar havası estiren sahil kasabalarına doğru yol alalım hep birlikte!

1) CAMOGLI

Bu küçük İtalyan balıkçı kasabası yalnızca güzel olmakla kalmıyor aynı zamanda yıl içinde pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Yan yana dizili renkli evleri, restoran ve alışveriş dükkanlarıyla dolu küçücük bir kasaba Camogli. İki tane kıvrılan kıyısı var. Bir kıyıda plajın sonunda uzun yuvarlak çan tepeli bir kilise, diğer kıyısında ise balıkçı tekneleri. Romantizm kokan Portofino Yarımadası’nın batı tarafında yer alan bu kasaba aynı zamanda Genova manzarası ile insanı büyülüyor.

1) CEFALU

Cefalu kuzey Sicilya’da bir kıyı kenti. Dağlarla kıyı şeridi arasında kalan Cefalu, Palermo’nun doğusunda, bir saatlik sürüş mesafesinde yer alıyor. Pastel renklerle bezeli bu kasaba, küçük olmasına rağmen oldukça popüler. Muazzam plajlara sahip! Aynı zamanda restoranları ve kaliteli gece hayatı ile de yaz aylarında turistlerin uğrak mekanı oluyor.

Sicilya’nın en güzel plajlarından biri, en büyük Arap-Norman mimari başyapıtlarından biriyle yan yana. 12.yy.’dan kalma bir Norman Katedrali! Kasabadaki yapılarda gördüğümüz Norman, Arap ve İspanyol etkisi o kadar fazla ve bu muazzam ortaçağ kasabasının meydanları, sokakları ve kiliseleri o kadar güzel ki; yönetmen Giuseppe Tornatore’nin en sevilen filmi olan Cinema Paradiso’nun bazı bölümlerini burada çekmiş.

2) MANAROLA

Cinque Terre’nin en eski kasabalarından biri olan Manarola, diğer Cinque Terre köylerinden daha fazla üzüm bağları ile bezenmiş ve tatlı Sciacchetrà şarabı ile ünlü bir kasaba. Balıkçılık, şarap yapımcılığı ve tırmanışa uygun dağlarıyla adından söz ettiren bu yer Aynı zamanda, paha biçilemez ortaçağ kalıntıları ile dolu. Yerlilerin ‘Manarolese’ olarak adlandırdıkları bir lehçeleri var.

Riomaggiore’a olan yakınlığından dolayı, burası, turistlerin yanı sıra, İtalyan okul partileri için de mekan olarak kullanılıyor. Ayrıca burayı ziyaret ederseniz, “Aşıklar Yolu” anlamına gelen ünlü ‘Via dell’Amore’de yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin.

3) POLIGNANO a MAR

Polignano a Mare, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yükselen ve Adriyatik’in nefes kesici manzarasını ayaklarınızın altında hissedebileceğiniz bir kasaba. Bembeyaz sokakları, büyüleyici kiliseleri ve turkuaz sularıyla nefes kesen bir plajıyla ünlü.

Polignano, dünya çapında üç temel şeyi ile ünlü…

İlki, uçurum dalışlarının merkezi olması ve 2010 yılında 45.000 kişiyi ağırlayan bir Red Bull dalış yarışmasına ev sahipliği yapması.

İkincisi ve en lezizi, sıcak bir yaz akşamında mutlaka denemeniz gereken olağanüstü dondurması.

Üçüncü olarak da uluslararası bir üne sahip tüm zamanların en kıpır kıpır hissettiren parçalarından, vazgeçilmez ‘Volare!’ parçasının buradan çıkmış olması! Çok sayıda klasik şarkı yazan ve söyleyen büyük sanatçı Domenico Modugno’nun bir eseri olan bu popüler hit, bu kasabadan çıkmış!

4) PRAIANO

Amalfi Sahili’nin ortasında, Positano ve Amalfi arasında, az bilinen fakat güzel kasana Praiano, yüzyıllardır sakin bir balıkçı kasabası olarak bilinen bir sahil beldesi. Diğer şehirlere buradan otobüs veya tekne ile kolayca ulaşılabiliyor. Amalfi Sahili’nde bir tatil için ideal bir bölge. ‘SITA’ otobüsleri ve feribotlarla Sorrento, Positano ve Amalfi’ye ulaşmak mümkün.

Kafe mağaza ve restoranlarla dolu olan Praiano, etrafı sarp kayalıklarla çevrili eski bir korsan kasabası aslında. Burada Evanjelist Aziz Luka’ya adanmış bir katedral de var. Aslen 1588 yılında inşa edilmiş katedral, 1772 yılında Barok tarzında yeniden yapılmış. Tüm Amalfi Sahili boyunca geleneksel bir zanaat olan, el yapımı ‘maiolica’ çinileri ile de dekore edilmiş.

5) RAVELLO

İtalya’nın Amalfi Kıyısı tarafından, Tiren Denizi kenarında, 365 metre yükseklikte bir tepenin üzerine kurulmuş bir tatil kasabası olan Ravello, ikonik yamaç bahçeleriyle Amalfi Sahili’nin gizli bir hazinesi. Bizans ve Roma istilası Ortaçağ’da, Ravello’da birkaç başarılı tüccar yetiştirmiş. Bu tüccarlar, Villa Rufolo, palazzolar(saraylar), Duomo (Katedral) ve Santa Maria a Gradillo ve San Giovanni del Toro kiliseleri gibi birçok önemli yapıyı; yani, Ravello’yu Ravello yapan bu yapıları inşa etmişler.

Onların, mimariye olan bu katkıları Ravello’yu uykulu bir dağ mezrasından, adeta bir Ortaçağ harikasına dönüştürmüş. 13.yüzyıldan kalma, Mağribi tarzındaki teraslı bahçelere sahip evleriyle yüzyıllar boyunca ziyaretçilerini büyülemiş bu kasaba. Yazın Ravello Festivali’ndeki konserler için de bu harika teraslı mekanlar hala kullanılıyor.

Ayrıca, ünlü aktörler, yazarlar, besteciler ve sanatçılar sığınmak ve ilham almak için buraya gelmişler. Ravello’dan etkilenen ünlü isimler arasında D.H.Lawrence, Richard Wagner, Greta Garbo, Winston Churchill ve Virginia Woolf da bulunuyor.

6) CAMOGLI

Bu küçük İtalyan balıkçı kasabası yalnızca güzel olmakla kalmıyor aynı zamanda yıl içinde pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Yan yana dizili renkli evleri, restoran ve alışveriş dükkanlarıyla dolu küçücük bir kasaba Camogli. İki tane kıvrılan kıyısı var. Bir kıyıda plajın sonunda uzun yuvarlak çan tepeli bir kilise, diğer kıyısında ise balıkçı tekneleri. Romantizm kokan Portofino Yarımadası’nın batı tarafında yer alan bu kasaba aynı zamanda Genova manzarası ile insanı büyülüyor.

7) CASTELSARDO

Castelsardo, Sardunya’nın kuzey kıyısında, pitoresk bir tarihi kent. Tarihi ise 4000 yıl öncesine dayanıyor. Bir kale ile güçlendirilmiş bu eski yerleşim yeri, atmosferiyle ziyaret edenlere ilginç bir deneyim sunuyor. Castelsardo, batı Sardunya ile doğudaki adalar ve tatil köyleri arasında kalıyor.

Castelsardo’nun kalesi olan Castello dei Doria, kasabanın en ünlü turistik yeri. Kalenin çeşitli odaları ve salonlarında, balık ağlarından tahıl depolama gemilerine kadar, her çeşit yerel dokuma ürünü içeren kasalar var.

Aynı zamanda bu kale, on dördüncü yüzyılda birkaç yıl boyunca Sardunyalı bir kadın kahraman olan Eleanora d’Arborea’nın eviymiş. Her köşesinde ilginç ayrıntılar bulacağınız bu kaleyi ziyaret etmemek olmaz.

İster bahar döneminde güneşin, kafelerin ve manzaranın tadını çıkarın, ister yazın plajların ve denizin keyfini! Her daim güzel, yemek ve manzara dolu İtalya kasabalarını bulduğunuz ilk fırsatta ziyaret etmenizi diliyoruz!

 

Kaynak: 1, 2, 3

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır