Now Reading
İyi Fotoğraflar Hayatın Özünden Bir Şeyler Anlatır / Bert Hardy

İyi Fotoğraflar Hayatın Özünden Bir Şeyler Anlatır / Bert Hardy

+23
View Gallery

1941 ve 1957 yılları arasında Picture Post dergisinde yayınlanan çalışmaları ile tanınan Bert Hardy; hem gündelik yaşamı hem de savaş fotoğraflarını yansıtmasıyla  yaşamın eşsiz bir kaydını sunuyor.  Onun Londra ve Glasgow’daki yoksul mahalleleri; İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı’nın görüntüleri, kuşkusuz yirminci yüzyılın büyük belgeleri arasında yer alıyor.

Savaşın yarattığı yıkımı, esir kamplarını sıkça kadrajına alan Hardy, savaş sonrası yoksul mahallelerde çalışarak sosyal sahnelerini belgeledi. Ortaya çıkan imgeler, bugün orada bulunan korkunç yoksulluğa rağmen, insan ruhunun gücünü gösteren klasikler olarak kabul ediliyor. Hardy bu fotoğraflar için önemli derecede eleştiriler aldı, çünkü yeni politika gereği fotoğraflarda halkın refah durumu iyi gösterilmeliydi.

Fotoğrafçıların iyi fotoğraflar çekmek için pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadıklarını söyleyen Bert Hardy, 1951’de bir Kodak Box Brownie kullanarak Blackpool’un gezinti yollarında oturan iki kadının dikkatlice pozlanmış bir fotoğrafını çekti. Bu fotoğraf, savaş sonrası Britanya’nın ikonik bir görüntüsü haline geldi. Bu fotoğrafın bir diğer özelliği ise,  her zaman kullandığı Leica’dan ziyade Box Brownie’yi tercih etmesiydi. Bunu iyi bir fotoğrafı, iyi yapan şeyin kamera olmadığını göstermek için yaptı.

Bert Hardy’nin çalışmaları; kalabalık sokaklardan, yalnız bireylere, bomba veya molozlarının ortasında saklanmak isteyen çocuklara kadar uzanan minimal, hareketli kamusal sahnelere sahiptir. Hardy’nin  fotoğraflarındaki yüksek  kontrastlar, derin odaklı kompozisyonlar dramatik bir yapının oluşumunu sağlar. Özellikle kışın çekilen fotoğraflarda, kalabalıklara ve caddelere sinen sis, bu yapıyı daha da etkileyici hale getirir. Yoğun bir sis bulutu, arabaları, tramvayları, otobüsleri ve sokakları farklı karakterlerden oluşan canlı bir karışımla örter.

“Tren istasyonunun dışında, Güney Koreli diktatör Syngman Rhee’ye karşı olduklarından şüphelenilen yaklaşık 14 ila 70 yaşlarında yaklaşık 60 siyasi mahkum  vardı . Onları bağlandılar ve kıyafetlerini çıkardılar; çömelttikleri kişileri silahla dövüyorlardı.”

See Also

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
3
Mutlu
1
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top