Şu an Okuyorsun
İzlemeniz Gereken En İyi 10 Bilim Kurgu Dizisi!

İzlemeniz Gereken En İyi 10 Bilim Kurgu Dizisi!

Gelecekte neler yaşanacak? Ya da geçmişte neler oldu?

Bilim kurgu dediğimizde bu iki soru üzerine kurulan senaryolarla karşılaşırız. İnsan, yaratılış gereği olarak hep bir merak içindedir ve bu merakına yanıtlar arar. Geçmişle daha çok zaman yolculuğu yaparak bağlantı kurar; gelecek ile de alternatif senaryoları üreterek ilgilenir. Bu elbette geleceğin onların yazdığı şekilde olacağı anlamına gelmez. Ama bu alternatif senaryolardan birinin ya da birkaçının gerçekleşmesi ya da hiçbirinin gerçekleşmemesi mümkündür. Burada insanın yaptığı tek şey tahmin üretmektir. Düşündüğümüzden daha farklı ve çoklu boyutların olabileceği varsayımıyla yola çıkılır ve ortaya bilim kurgu ürünleri çıkar.

Geçmişi ve geleceği ele alan bilim kurgu, şüphesiz insanın vizyonunu belirli bir noktaya taşır. İnsanın şu anda hayal edemeyeceklerini işler. Bize kalan tek eylem ise bilimle harmanlanan bu yapımları izleyerek; düşünmek, anlamak ve belki de sadece zevk almaktır.

Kocaman bir yelpaze olan dizi dünyasında, bakalım biz hangi bilim kurguları beğenmişiz ve sizlere tavsiye ediyoruz:

10. The OA (2016-2019)

Genç ve görme engelli bir kadının kaybolması ile başlayan olaylar, kadının evine geri dönmesi ile başka bir boyut kazanır. Çünkü Prairie, artık görebiliyordur. Bu sıra dışı deneyimin altında neler yatmaktadır? Prairie ve arkadaşlarını boyutlar arası bir macera bekler.

9. Altered Carbon (2018-2020)

Başka bir bedende uyanan Takeshi Kovacs, yıllar sonra yeni bir dünyaya gözlerini açmıştır. Bildiği dünyadan çok farklı olan 25. yüzyıl dünyası, Kovacs’i esrarengiz olaylara sürükleyecektir. Eğitimli bir asker olan Kovacs, soylularla çalışacak ve bir cinayeti çözmek için kolları sıvayacaktır.

8. Westworld (2016-)

Distopik diyebileceğimiz bir gelecekte, yapay zekalarla kurulan düzen içinde “normal” insanlar yaşamını sürdürmektedir. Soylu ve zengin kesime hitap eden bir eğlence parkının dizayn edilmesiyle gelişen olaylar, beklenmedik boyutlara ulaşır. Oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkar ve eğlenmeyi uman müşteriler, peşlerindeki silahlı nişancıdan kurtulmaya çalışırlar.

7. The 100 (2014-2020)

Gelecekte, dünyanın yaşanmaz hale gelmesiyle uzayda kolonileşen insan ırkı, devasa bir uzay gemisinde yaşamını sürdürmektedir. Fakat birtakım yetersizlikler, yöneticileri zor kararlara iterken bir taraftan da çözüm yollarına sürüklemektedir. İhtiyaçların karşılanması amacıyla dünyaya gönderilen 100 kişilik azılı suçlu ekibi, hem çözüm arayacaklar hem de kendi içlerinde problemler yaşayacaklardır. Clarke, bu gruba başkanlık edecek, tahminlerin çok ötesinde bir dünyada hayatta kalmaya çalışacaklardır.

6. Black Mirror (2011-)

Gelecek, geldiğinde nasıl olacak? Gelecekteki teknolojik cihazlar, hayatımızı olumlu mu yoksa olumsuz mu etkileyecek? İnsanlığımız nereye kadar bizimle olacak? İşte tüm bu sorulara, insana endişe verici yanıtlar bulan Black Mirror, her sezon farklı hikayeler ile gelecekteki insan ilişkilerini konu ediniyor.

5. Dark (2017-2020)

Almanya’nın kasvetli ve yağmurlu ortamında yaşamını sürdüren Jonas, ailesi ve arkadaşlarının hayatı bir gecede değişir. O gece, ormandaki mağaranın yanından geçen Jonas, Martha, Magnus, Bartosz, Franziska ve yanlarındaki Mikkel’in kaybolmasıyla tamamen farklı bir hikayeye başlayacaklardır. Üç zaman döngüsü içindeki yolculukları anlatan hikayedeki akrabalık bağları, bizim anladığımızın çok dışındadır.

4. Stranger Things (2016-)

80’lerde yaşayan bir grup çocuk, imrenilesi arkadaşlıkları ile kendi halinde yaşamaktadır. Fakat bir gün bu gruptan Will’in kaybolması ile başlayan hikaye, gerçek dünyayı tam anlamıyla alt üst edecektir. Farklı boyutlara ve deneylere şahitlik edecek olan kasaba halkı, tabi ki doğaüstü yaratıklar ile de tanışacaktır.

3. Sense8 (2015-2018)

Bir kişi kaç kişi olabilir? Dünyanın 8 farklı yerinde (Almanya, Hindistan, Kenya, Güney Kore, Meksika, İngiltere, Kaliforniya, Chicago) yaşayan ve birbirini hiç tanımayan 8 farklı kişi aralarında bir çeşit telepatik bağlantıya sahiptir. Birbirlerinin yerine geçebilen bu 8 kişinin arasındaki bağı kimin nasıl oluşturduğu ise denklemin bilinmeyenidir. Müthiş görseller sunan dizide, prodüksiyon kendine hayran bırakır.

2. Fringe (2008-2013)

Bir dedektif olan Olivia Dunham ve partneri, bir gün oldukça farklı bir olaya karışırlar. Olayın peşini bırakmak istemeyen Dunham, farklı deneyimler ile farklı dünyaların kapılarını aralar. Dünyanın sürekli olağan dışı bozulmalar ile yok olma tehlikesi, Dunham’ı doktor Walter ile buluşturacak ve yasa dışı işlere karışacaktır.

Ayrıca Bakınız

Hala izlemediyseniz, kesinlikle kaçırmamalısınız.

1. Doctor Who (2005-)

1963 yılından bu yana devam eden Doctor Who, bilim kurgunun atalarından biri olarak kabul edilebilir. Ayrı bir aşk yaşadığım dizi, tam anlamıyla bir bilim kurgudur. İçinde en minimum halde romantizm bulunduran dizi, Gallifreyli zaman lordumuz Doctor’ın uzay-zamanda yaptığı yolculukları konu edinir.

2005 yılında başlayan modern seri ile farklı bir seviye kazanan dizi, seyircisini çeşitli gezegenler ve ırklar ile tanıştırır. Çocukken, bir zaman makinesi olan TARDIS’i kaçıran Doctor kendini, geçmişte ve gelecekte evreni kurtarma olayları içinde bulur. Dünyadan edindiği yol arkadaşları ile bağlar kuran uzaylı Doctor, bir yandan da kendi gezegenin hikayesi ile uğraşmaktadır. Her bölüm farklı olayların yaşandığı dizi, sizi oturduğunuz koltuktan tamamen kopararak başka evrenlerin içine alır.

BONUS 1: Lost in Space (2018-)

Tamamen yok olmaya başlayan ve kaynakları tükenen dünyada bir bilim insanı olan Maureen, uzayda kurulacak olan koloni projesinde yer almaktadır. Uzaya gidecek olan insanların testlerle seçildiği bu kısımda, Maureen ve ailesi de kendi gemilerinde yer alırlar. Rotaları belirli olan gemiler yolculuklarına başladıklarında, Robinson ailesi için bazı şeyler yolunda gitmez ve bilinmedik bir gezegene düşerler. Tüm hikaye bu noktada başlar.

BONUS 2: Star Trek (1966-1969)

“Beam me up Scotty!”

“Işınla beni, Scotty!” repliği ile hafızalara kazanan Star Trek (Uzay Yolu), bir neslin hafızalarına kazınarak adını yaşatmaya devam etmektedir. Dizi, evrendeki bilinmeyen noktaları keşfetmek ve yeni yaşamlar bulabilmek için birleşik gezegenler federasyonu tarafından görevlendirilen Kaptan Kirk komutasındaki USS Enterprise NCC-1701 gemisinin mürettebatının başından geçenleri anlatmaktadır.

“Space, the final frontier. These are the voyages of the starship enterprise.” (Uzay, son sınır. Bunlar uzay gemisi Atılgan’ın yolculuklarıdır.)

Şimdilik bizden bu kadar. Keyifli seyirler!

Ayrıca bakınız: İzlemeniz Gereken En İyi 15 Fantastik Film!

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır