İzlemeniz Gereken En İyi 15 Fantastik Film!

İnsanların en önemli özelliklerinden biri şüphesiz hayal kurmaktır. Kendi gerçeği dışında gelişebilecek olaylar, doğaüstü durumlar ve insanın iç dünyası; insanın kendi monoton hayatından uzaklaşmasına birer araç olarak gösterilebilir. Ve dünyada öyle insanlar var ki kurdukları hayal dünyalarını bize açarak bir insanın sadece düşünmekle neler yapabileceğini ve yazabileceğini gösterdiler. İşte gelin bu insanların hayal dünyalarının “film” bulmuş haline beraber bakalım. Bu insanlar bizi nerelere götürmüşler?

İşte bizim seçtiğimiz en iyi hayal dünyaları:

15. Alice In Wonderland (Alice Harikalar Diyarında – 2010)

Alice Harikalar Diyarında masal kitabının uyarlaması olan film, bizi Alice’in dünyasına götürüyor. Film, 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde, beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor.

14. The Chronicles of Narnia Series (Narnia Günlükleri Film Serisi, 2005-2018)

Pevensie ailesi, savaş nedeni ile ülkelerinden ayrılmak zorundadırlar. Bu aileden dört kardeş, bir profesörün yanında yaşamaya başlarlar. Bu sırada saklambaç oynayan en küçük kardeş Lucy, kendisini Narnia topraklarına götüren bir elbise dolabı keşfeder. Sırasıyla bu geçitten geçen kardeşleri bir dizi olay beklemektedir.

13. Jumanji: Welcome To The Jungle (Jumanji: Vahşi Orman – 2017)

Her şey bir DVD oyunuyla başlar. Okul müdüründen ceza yiyen dört arkadaş, okulun deposunu düzenlemek için görevlendirilir. Bu odada Jumanji oyunuyla karşılaşan arkadaşlar, bir düğmeyle kendilerini oyunun içinde bulurlar. Oyunu başarıyla bitirip, buradan kurtulmak için büyük bir maceraya atılırlar.

12. Maleficent (Malefiz – 2014)

Uyuyan Güzel masalının perisi Malefiz, kendi halinde doğayla yaşayan bir peridir. Fakat bir gün insanın kötülüğü Malefiz’e de bulaşır. Barış içinde yaşayan Malefiz, bu olaydan sonra kötü bir periye dönüşür ve kralın kızı üzerinde bir kehanette bulunur. Bu kehanetle beraber gelen olaylar, herkesin hayatını etkileyecektir.

11. Pan’s Labyrinth (Pan’in Labirenti – 2006)

Guillermo Del Toro’nun baş yapıtlarından Pan’in Labirenti, küçük bir kızın hikayesini anlatıyor. Babası vefat etmiş olan Pan, annesiyle beraber yaşamaktadır. Bir gün annesiyle birlikte komutan olan üvey babasının evine getirilen Pan, hayatından hiç de memnun değildir ve tek sığınağı kitaplardır. Fakat bu yeni geldiği yerde, doğaüstü bir varlıkla karşılaşacak ve bir labirente sürüklenecektir.

10. Stardust (Yıldız Tozu – 2007)

Biz yıldızları seyrederken, yıldızlar da bizi seyrediyor mu dersiniz? İşte bu sorunun cevabını yanıtlayan film, yeryüzündeki iki dünyanın kapısını aralar. Kötü kalpli cadıların, kendilerini gençleştirmek uğruna bir yıldızın kalbine ihtiyaçları vardır. Daredevil’den tanıdığımız Charlie Cox’un karakteri de aşkını kanıtlamak için aynı yıldızın peşindedir. Peki, her şey onların beklediği gibi mi gelişecektir?

9. Fantastic Beasts Series (Fantastik Canavarlar Film Serisi, 2016-2018)

“Fantastik Canavarlar: Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar” ve “Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” olarak iki filmden oluşan film serisi “Harry Potter” film serisinin öncesini anlatıyor. İlk filmde canavarlar dünyasının tüm türlerini gözler önüne sererken, ikinci filmde bizi Dumbledore ve sihir dünyasının ünlü isimlerinin gençlikleri ile tanıştırıyor. İkinci filmin devam filminin ise 2020’de gelmesi bekleniyor.

8. Avatar – 2009

Bambaşka bir tür, bambaşka bir gezegen. Mavi bir türe ev sahipliği yapan Pandora gezegeni üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, bir çeşit kapsüle girerek bu gezegeni sık sık ziyaret etmektedirler. Bu projede yer alan engelli Jake, kendini bir avatar bedeninde bulduğunda özgürlüğüne kavuşur. Fakat insanların, bu gezegen üzerindeki tek hedefleri onları anlamak değildir. Jake, birtakım kararlar almak zorunda kalacak ve bunun için mücadele edecektir.

7. Hobbit Series (Hobbit Film Serisi, 2012-2014)

“Hobbit: Beklenmedik Yolculuk”, “Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları” ve “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı” üçlemesi bir hobbitin, büyücünün ve bir grup cücenin bir araya geliş hikayesini anlatıyor. “Yüzüklerin Efendisi” filminin öncesini anlatan film; cücelerin, kendi topraklarını kötü ejderha Smaug’dan geri almasını konu ediniyor. Ve tüm Orta Dünya uygarlıklarını birbirine katan o yüzüğün bulunuşunu…

6. Aquaman (2018)

DC Genişletilmiş Evreni’nden, melez bir tür olan Aquaman’in hikayesini anlatan film, denizaltı ve yeryüzü dünyalarının savaşını gözler önüne seriyor. Atlantis’i ve Dünya’yı birleştireceğine inanılan yarı Atlantisli yarı insan olan Arthur, kardeşi Orm’a karşı mücadele etmek zorunda kalacaktır.

5. Pirates Of The Caribbean Series (Karayip Korsanları Film Serisi, 2003-2017)

“Siyah İnci’nin Laneti”, “Ölü Adamın Sandığı”, “Dünya’nın Sonu”, “Gizemli Denizlerde” ve “Salazar’ın İntikamı” serisiyle hafızalarda yer edinen film, Kaptan Jack Sparrow’un maceralarını anlatıyor. Denizlerde korsanlık yapan Jack Sparrow, mesleğiyle ünlü alışılmadık bir kaptandır. Ve denizler bizim bildiğimiz kadarıyla sınırlı değildir. Çeşitli türlerin ve dünya ötesi yerlerin yer aldığı film, kocaman bir evreni bize sunmaktadır.

4. Matrix Series (Matrix Film Serisi, 1999-2003)

Kırmızı hap mı, mavi hap mı? Biri rüya, biri Matrix… Bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini Neo adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simulasyon olduğunu, yani aslında Matrix’in içinde yaşadığını öğrendikten sonra oradan kurtarılır ve Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılır. Hikaye tam bu noktada başlar…

3. Star Wars Series (Yıldız Savaşları Film Serisi, 1977-2017)

Büyük bir kurgusal evreni anlatan Star Wars film serisi, 1977’de başladı. Ardından, 1980’de yayınlanan İmparator ve 1983’te yayınlanan Jedi’ın Dönüşü geldi. İlk filmin adı Yıldız Savaşları olmasına rağmen, daha sonra gelen öncül filmlerle isim karışıklığı yaşanmaması için Yeni Bir Umut alt başlığı eklendi.

1997’de, Yıldız Savaşlarının gösterime girmesinin 20. yıl dönümünde, orijinal üçleme çeşitli yenilemelerle tekrar sinemalarda gösterime girdi. Filmlerin daha sonraki yayınlarında da değişiklikler yapılmaya devam edildi. Uzun süre beklenilen öncül üçleme de, 1999’da yayınlanan Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike, 2002’de yayınlanan Yıldız Savaşları: Bölüm II – Klonların Saldırısı, 2005’te yayınlanan Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı ile tamamlandı. Yıldız Savaşları: Bölüm VII – Güç Uyanıyor filmi 2015’te yayınlandı. 2017’de ise son film Yıldız Savaşları: Bölüm VIII – Son Jedi yayınlandı. Önemli bir kült haline gelen film hâlâ bilim kurgu ve fantastik filmlerinin atası olarak gösteriliyor.

2. Harry Potter Series (Harry Potter Film Serisi, 2001-2011)

“Felsefe Taşı”, “Sırlar Odası”, “Azkaban Tutsağı”, “Ateş Kadehi”, “Zümrüdüanka Yoldaşlığı”, “Melez Prens”, “Ölüm Yadigârları: Bölüm 1”, “Ölüm Yadigârları: Bölüm 2” serisiyle Harry’nin hikayesini anlatan film, tam bir hayal dünyası… Kocaman bir sihir evreni, küçücük bir çocuk… Özel bir çocuk olan Harry Potter, özelliklerinden habersiz bir muggle (insan) olarak hayatını sürdürmektedir. Bir gün kapısını çalan bir Hogwarts mektubuyla başka bir hayata başlayan Harry, hiç beklemediği durumlarla karşılaşacaktır. Yıllardır alnında taşıdığı yara izinin getireceği savaşta, asla yalnız kalmayacaktır. Yara izinin sebebi Voldemort ise geri dönüşü için Hogwarts dünyasını yerle bir etmeye kararlıdır. Harry, bu savaşı kazanabilecek midir?

1.Lord Of The Rings Series (Yüzüklerin Efendisi Film Serisi, 2001-2003)

Bir insan ve beynindeki o devasa Orta Dünya… J.R.R. Tolkien yarattığı o dünya ile milyonları kendine hayran bıraktı. Tolkien’in bir yüzükle başlattığı bu evren bir insanın neleri hayal edebileceğinin belki de en üst noktasıdır. “Yüzük Kardeşliği”, “İki Kule”, “Kralın Dönüşü” serisiyle Frodo ve arkadaşlarının hikayesini anlatan film, bir yüzüğün tüm canlılar üzerindeki etkisini anlatıyor. Yüzük taşıyıcısı Frodo, evreninin iyiliği için bu yüzüğü yok etmek zorundadır. Çok güçlü ve kötü bir karakter olan Sauron’un yüzüğü, Frodo’yu bu macerasında bir hayli etkisi altına alacaktır. Peki Frodo, onu yok edebilecek midir?

Not: Bildiğimiz üzere Marvel ve DC filmlerinin hepsi fantastik evrenlerden oluşuyor. Sadece Aquaman’in bu listede yer almasının sebebi, Atlantis ülkesi dolayısıyladır. Ayrıca bu film listede neden yok dediğinizi filmleri yorumlarınızla yazıya katabilirsiniz. Sevgiler.

Ayrıca bakabilirsiniz: İzlemeniz Gereken En İyi 10 Bilim Kurgu Dizisi!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.