Şu an Okuyorsun
İzlemeniz Gereken En İyi 15 Fantastik Film!

İzlemeniz Gereken En İyi 15 Fantastik Film!

İnsanların en önemli özelliklerinden biri şüphesiz hayal kurmaktır. Kendi gerçeği dışında gelişebilecek olaylar, doğaüstü durumlar ve insanın iç dünyası; insanın kendi monoton hayatından uzaklaşmasına birer araç olabilir. Kimi zaman hayal gücü yüksek yazarların kaleminden kimi zaman yaratıcı senaristlerin kaleminden çıkan hikayeler, farklı evrenlerin kapılarını aralarlar. İnsan beyninin algılayabildiğinin ötesinde olan bu evrenler, bizi kendi gezegenimizden alarak fantastik bir diyara taşırlar.

Hayal üretmeyi başaran, bu hayali neredeyse gerçekmiş gibi kozmosumuza taşıyan, bizi bu dünyalara inandıran kişiler, detaylarla (dil, ırk, gezegen, kültür) seviyeyi çok üst noktalara taşırlar. Tabi bunu başaranların sayısı çok fazla olmasa da neyse ki başaranlar azımsanmayacak ölçüdedir.

Gelin, hangi isimler hayal güçleri ile bizleri inanılmaz diyarlara taşımışlar bakalım:

15. Alice in Wonderland (2010-2016)

İki filmden oluşan Alice Harikalar Diyarında, hayal gücü herkesten kuvvetli olan Alice’in, çocukluğundan kalan sihirli dünyasına yolculuk yapmasını anlatır. Beyaz tavşanı takip eden genç kız, eski dostlarının düzenlediği çay saatlerine katılır. Mad Hatter, Red Queen ve çok daha fazlasının yer aldığı hikayede Alice’i, iyi hikayeler kadar tehlikeli maceralar da bekler.

14. Jumanji (2017-2019)

1995’teki orijinal hikayeden esinlenilerek çekilen Jumanji’nin yeni serisi iki filmden oluşur. Bir grup okul arkadaşının, TV ekranından geçerek bir video oyununda sıkışmasını anlatır. Birbirlerini çok da tanımayan gençler, oyunda büründükleri karakterlerin özelliklerini keşfederek hayatta kalmaya çalışırlar.

13. Aquaman (2018)

DCEU’nun (DC Extended Universe, DC Genişletilmiş Evreni) prodüksiyonuna oldukça emek harcanmış filmi Aquaman, bizleri Atlantis Krallığı’nın ışıltılı derinliklerine davet eder. Kraliçe Atlanna ve insan Thomas’tan dünyaya gelen melezimiz Aquaman, deniz ve kara dünyası arasındaki savaşta önemli rol alacak, Atlantis tahtı için savaşacaktır. İkinci filminin geleceği de açıklanmıştır.

12. The Chronicles of Narnia (2005-2010)

C. S. Lewis tarafından kaleme alınan ve 7 kitaplık bir roman serisinin uyarlaması olan Narnia Günlükleri, 3 filmden oluşur. Başka bir dünyaya açılan bir gardırop kapısından geçen çocukların maceralarını anlatır. Savaş nedeni ile ülkeleri tahliye edilen Pevensie ailesi, zor durumdadır. Anneleri tarafından bir profesörün yanına bırakılan dört kardeşten (Peter, Susan, Emund ve Lucy) Lucy, kendisini Narnia topraklarına götüren bir elbise dolabı keşfeder. Narnia evrenine açılan kapı ile tüm hikaye başlar.

11. Maleficent (2014-2019)

Uyuyan Güzel masalının farklı bir uyarlaması olan Malefiz, 2 filmden oluşur. Masala, kötü tarafın bakış açısıyla bakan film, Malefiz adlı bir yaratığın hikayesini anlatır. Barışçıl bir orman krallığında büyüdüğü için huzurlu bir hayata sahip olan Malefiz, görkemli siyah kanatlara sahip güzel, saf ve genç bir kadındır. Fakat gün gelir ve kral Stephan tarafından toprakları tehdit edilir. Bu noktadan sonra değişen Malefiz, acılarının intikamı için uğraşacaktır.

10. Fantastic Beasts (2016-2018)

Muggle’lar ve büyücüler arasında ikiye bölünen dünyada maceralar nasıl mı başladı?

J.K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter roman serisinin öncesini anlatan Fantastik Canavarlar, 2 filmden oluşur. İlk film, büyülü yaratıkların neler olduklarını ve nerede bulunduklarını anlatır. İkinci film ise Hogwarts tarihine giderek Albus Dumbledore ve Gellert Grindelwald’ın savaşına odaklanır. Üçüncü film, yapım aşamasındadır.

9. Stardust (2007)

Yıldızlar da bizi seyrediyor mudur? 

Bir yıldızın kalbinin peşine düşen bir grup cadının, taht varislerinin ve bir kasaba gencinin hikayesini anlatan Yıldız Tozu, bizi yeryüzünden gökyüzü dünyasına davet eder. Bir yıldız olan Yvaine, yeryüzüne düşerek insan formuna bürünür. Yolu Tristan adlı genç ile kesişen Yvaine, bir dizi maceranın içinde kendini bulurken aşık olmanın nasıl bir his olduğuna şahit olacaktır.

8. Big Fish (2003)

Masallar diyarının kapılarını sonsuza kadar açan film, şimdilerde bir aile babası olan Edward Bloom’un gençliğinde tanıştığı dostlarını seyirci ile tanıştırır. Sürekli gerçeküstü hikayeler anlatan Bloom’a inanmayan oğlu Will, bu durumdan oldukça rahatsızdır. Her türlü masalın içinden geçmiş olan Bloom’un hikayeleri, hayal gücü ile neler gerçekleştirilebileceğinin en büyük kanıtı olacaktır.

7. Hobbit (2012-2014)

J.R.R. Tolkien tarafından kaleme alınmış olan Hobbit’in uyarlaması olan seri, 3 filmden oluşur. Yüzüklerin Efendisi film serisinin öncesini, tek yüzüğün nasıl bulunduğunu anlatır. Orta Dünya’da yaşayan hobbit Bilbo Baggins’in, büyücü Gandalf ve 13 cüce ile atıldığı macera, seyirciyi dünya dışı ülkelere konuk eder. Hikayenin sınırları ulu ejderha Smaug’un topraklarına kadar ulaşır.

6. Pan’s Labyrinth (2006)

Kitapların insanların hayatındaki önemini anlatan film, Ofelia isimli bir kız çocuğunun Pan isimli bir yaratık ile karşılaşmasıyla gelişen olayları aktarır. Annesi ile birlikte üvey babasının malikanesine taşınan Ofelia, kendini oldukça yalnız hisseden bir çocuktur ve sığındığı tek yer kitaplarıdır. Ofelia, varlığını bile bilmediği yerlere girerek Pan’in bulmacasını çözmeye çalışacaktır.

5. Avatar (2009)

Tüm zamanların gişe rekorunu kıran Avatar, seyirciyi hiç bilmediği bir ırkla ve o ırkın dünyasıyla tanıştırır. Geceleri neon ışıklarla aydınlanan, gündüzleri bir cennet olan, mavi ve uzun boylu bir ırkın yaşadığı Avatar dünyasında efsanevi yaşlı bir ağaç vardır. Bu ağacın peşine düşen insan ırkı, bunun için casuslar görevlendirir. Doğaya karşı suç işleyen insan ırkının içinde tabi ki buna karşı duranlar da vardır. Avatarların ve insanların savaşında hangi taraf kazanacaktır?

4. Pirates of The Caribbean (2003-2017)

Toplamda 5 filmden oluşan Karayip Korsanları, Kaptan Jack Sparrow ve düşmanları etrafında gelişen olayları anlatır. Siyah İnci adlı gemisi ve mürettebatıyla okyanuslara açılan Sparrow, suların yüzeyinden altına kadar girmedik yer bırakmaz. Doğaüstü yaratıklar, efsaneler ve lanetler korsanların rutini haline gelir.

3. Harry Potter (2001-2011)

Ayrıca Bakınız

J. K. Rowling tarafından kaleme alınan dünyaca ünlü Harry Potter kitap serisinin uyarlaması olan film serisi, son filmi iki bölümden oluşmak üzere toplamda 7 filmden oluşur. Harry Potter isimli mugglelar arasında yaşayan bir çocuğun, sihir dünyasına girmesiyle başlayan olaylar, izleyiciye kocaman bir evren sunar. Tamamen kendi dilini, ırkını, kültürünü oluşturan Harry Potter dünyası, maceralarının yanında büyük bir dram da sunar. Küçükken anne-babasını kaybeden Potter, sandığından kat kat büyük bir misyon edinmek zorunda kalır. Hogwarts ve büyü dünyasının ismi bile anılmayan kötüsü Voldemort’a karşı gelmek, Harry ve arkadaşları için çok uzun ve gizemli bir yolculuğa sebep olacaktır.

2. Star Wars (1983-2019)

May the force be with you!

Orijinal bir senaryodan üretilen Yıldız Savaşları serisi, toplamda 9 filmden oluşur. 2 tane de yan filmi (Han Solo, Rogue One) bulunan serinin, çok sayıda animasyonları ve dizileri de bulunur. Çok uzun bir zaman önce, çok çok uzak bir galakside başlayan olaylar, temelde iki gücün, galaksiler arasındaki savaşını konu edinir. “Force” (Güç) adı verilen ilahi inanış; karanlık (dark side) ve aydınlık (light side) taraf olarak ikiye ayrılır. Işın kılıçlarının savrulduğu savaşta, Darth Vader ve Darth Sidious, sith’leri temsilen karanlık tarafta yer alırken; Yoda ve emrindeki Obi-Wan Kenobi gibi jedi’lar, aydınlık taraf için savaşırlar.

Kendi zaman çizelgesi olan Star Wars evreni, ilk üç filmde Galaktik İmparatorluk dönemini anlatırken; sonraki üçlemede bu zamandan öncesini yani Cumhuriyet Çağı’nı anlatır. Son üçleme ise ilk üçlemeden sonrasını konu alan İlk Düzen dönemini anlatır. Yani aslında kronolojik olarak; ikinci üçleme hikayenin başını, ilk üçleme ortasını ve son üçleme sonunu anlatır. (Kronolojik mi yapım sırasına göre mi izleyeyim derseniz, ben yapım sırasını öneriyorum.)

1. Lord of The Rings (2001-2003)

One ring to rule them all.

Usta yazar J. R. R. Tolkien tarafından yazılan kitap serisi Yüzüklerin Efendisi’nin uyarlaması olan seri, 3 filmden oluşur. Yine kendi dilini, ırklarını ve kültürünü yaratan Orta Dünya evreni, karanlıklar efendisi Sauron’un yaptığı tek yüzüğün, tabiri caizse ortalığı karıştırmasıyla yaşanan olayları aktarır. Kendi zaman çizelgesi ve haritası olan Orta Dünya evreni; Elfler, Cüceler, Hobbitler, İnsanlar ve daha birçok türe ev sahipliği yapar. Çok geniş bir coğrafyaya yayılan bu evrende, Frodo Baggins’e amcasından miras kalan bir yüzük, onun başına büyük dertler açar. Sauron’un ruhunun geri dönmesiyle büyücü Gandalf tarafından uyarılan Frodo, birçok ırktan arkadaşıyla beraber yüzüğü yok etmek adına, Hüküm Dağı’na yolculuğa çıkacaktır. Sahi, yüzüğü neden kartallarla götürmediler?

İşin şakası bir yana, detayları fazlaca düşünülmüş olan film, yapım yılının çok ötesinde bir yere sahiptir. Arkadaşlık, fedakarlık, vefa, cesaret, sevgi, aşk ve daha birçok değerin kapsamını irdeleyen hikaye bununla kalmaz ve bunu şiirsel görseller ile sergiler. Burada yönetmen Peter Jackson’ın rolü asla yadsınamaz. Bizi dünyadan alır ve Orta Dünya’nın gizemlerine bırakıverir. Geriye, Rohan ülkesi kralı Théoden’in, Pelennor Çayırı Savaşları’nda geçen efsanevi konuşmasına hayran olmak kalır.

BONUS: A Monster Calls (2016)

Kendimize itiraf edemediğimiz gerçekler, nereye kadar ve ne kadar büyür?

Patrick Ness tarafından yazılan aynı adlı romanın uyarlaması olan Canavarın Çağrısı, genç bir erkek olan Conor’un annesinin hastalığı ile olan mücadelesini aktarır. Uzun yıllar boyunca annesinin kanserle mücadelesine tanık olan Conor’ın hayatı, normal yaşam süren çocuklardan farklı seyretmiştir. Şimdi hastalıkta gelinen son noktada Conor, kaçacak bir sığınak arayacak; bu sığınak geceleri yanına uğrayan dev bir ağaç ve hikayeleri olacaktır.

Şimdilik bizden bu kadar, hayal kurmayı unutmayın!

Not: Marvel filmlerinin listede yer almayıp Aquaman’in yer almasının sebebi Atlantis Krallığı evreninden ötürüdür.

Ayrıca bakınız: İzlemeniz Gereken 10 Bilim Kurgu Dizisi!

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır