Kâbusun Sanatla Dansı: Nicolas Bruno

1993 doğumlu New Yorklu sanatçı Nicolas Bruno, 7 yaşında geçirdiği uyku felci hastalığı ile görmeye başladığı kâbuslarını, kendi objektifinden bizlere ulaştırmayı başarmış yetenekli bir fotoğraf sanatçısı. Yaşadığı bu hastalık ile gördüğü kâbus ve halüsinasyonları insanlara aktarabilmeyi, kendisi için bir terapi ve çıkış yolu olarak görüyor. Uykusunda edindiği kişisel deneyimleri, yarattığı gerçeküstü kompozisyonlarıyla ruhumuzun derinliklerine inerek yansıtıyor. Bir nevi hayatın içinden gelen mücadeleyi kadrajına sığdırıyor.

Genç sanatçı, yeni bir fotoğraf serisine başlarken, tuttuğu rüya günlüğünden analizler ile yola çıkıyor. Uykusunda yaşadığı deneyimlerinden beslenen sanatçı, uyanma ve uyku arasındaki durumun somutlaşmış halinin fotoğrafını çekiyor. Yaratıcı süreç uzun ve dikkatli bir planlama ile başlasa da, çekim sürecinde birçok kompozisyonu doğaçlama ve deneme yöntemleriyle geliştiriyor.

Hem kahraman hem de düşmanı kendisinin oynadığı ve kaçışın mümkün olmadığı bu sahnelerden, sıra dışı kompozisyonları ile eserlerini bizlere aktarmaya devam ediyor.

Sanatçının diğer çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.