Kan Kırmızısı Renk Edvard Munch

Ekspresyonist anlayışının temsilcilerinden olan Edvard Munch, 1863 tarihinde Norveç Oslo’da doğdu. Bir süre Empresyonist ressamlarla da ilgilenen sanatçı, Christiania’da Sanat ve Meslek Okulu’na yazıldı. Heykeltıraş Julius Middelthun ile ressam Christian Krogh’tan dersler aldı. Munch, asıl adı “Skrik” olarak bilinen Çığlık isimli Tablosuyla tanınmıştır. Eserlerinde daha çok hayat, aşk, korku, ölüm, melankoli ruhsal ve duygusal konuları işledi. Annesini ve kız kardeşini veremden kaybeden Munch, belki de bu olayların etkisiyle ilk yıllarda resimlerinde içe dönük ve karamsar duyguları işledi. Bu nedenledir ki sanatçının ilk eserleri karanlık, ürkütücü ve huzursuzdur. Yaşamının son yıllarına doğru ise bu duyguların yerini yaşama sevinci almıştır.

edvard-munch-The-Scream

Çığlık adlı tablosunda, ön planda ızdırap çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord’un görünümü yer alır; Oslofjord göğü kan kırmızısı rengindedir.

Resim özellikle modern kültür ve sanatta büyük bir etkiye sahiptir. Günlüğünde anlattığına göre iki arkadaşıyla yürümektedir, bu sırada ise güneş batmaktadır ve kan kırmızısı rengindedir. Ressam kendini yorgun hissetmiş ve trabzanlara yaslanmıştır. İki arkadaşı ise yürümeye devam etmiştir. Ressam bu sırada doğanın çığlığını hissettiğini günlüğünde dile getirir. Ressam bu resmi yaparken hastadır ve bu yorgunluğunun oradan geldiği düşünülür. Amerikan sanat tarihçisi Robert Rosenblum’a göre bu resimdeki insan figürünün yüzü Paris’teki Musée de l’Homme’da bulunan Peru’dan gelmiş olan mumyanın yüzünden etkilenerek yapılmıştır. Munch daha sonraları resimden bir litograf da yapmıştır.

Güneş henüz batıyordu ve bulutlar kırmızıya bürünmüştü. Kırmızı, tıpkı kan gibi… Hepsini doğanın içinden yükselen bir çığlık gibi algıladım ve bunun resmini yaptım. Bulutları kan rengine boyadım, renkler çığlık atmaya başladılar…”

Foto:22.04.2002

Munch’ın Alman Ekspresyonizmin gelişmesine büyük katkıları olmuştur. Ancak sanatçının Alman müzelerindeki 82 eseri 1937′de Naziler tarafından yoz sanat olarak tanımlanmış ve toplattırılmıştır.

Foto:06.04.1999

Yalnızlık ve hüzün her daim resimlerinde hissedilir.

munch.death-sickroom

Sanatçının bazı tablolarında hasta olan kız kardeşini resm ettiği düşünülmektedir.

munch-olum-doseginde-

madonna

Munch’ın “Modonna” adlı eseri,kimi yorumculara göre acı ve tutkuyu simgeleyen kırmızı rengini, kadının dudaklarında ve başının üzerindeki kemerde kullanarak eserin temasını güçlendirmiş. Munch’ın, güzellik, saflık ve mükemmellik duygusuyla yola çıkarak  yapmış olduğu bu resim büyük tartışmalara neden olmuştu. Kutsal Meryem’in dinginliğini, sakinliğini ele alan tablo kimilerine göre Meryem’den çok,  hazzı ve cinselliği çağrıştırıyordu.

2 Yorumlar

 1. Avatar

  mahmut

  17 Kasım 2014 en 15:24

  Sevil hanim yazilarinizi büyük bir keyifle okuyorum. Okudukça da ufkum genişliyor beyin haznem büyüyor. Basarilarinizin devamini dilerim…

 2. Sevil Ateş

  Sevil Ateş

  17 Kasım 2014 en 17:18

  Teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.