Now Reading
Lirik Yapısıyla Zamanı Unutturan Fotoğraflar / Hiroji Kubota

Lirik Yapısıyla Zamanı Unutturan Fotoğraflar / Hiroji Kubota

+17
View Gallery

“1962’de New York’a geldiğimde yanımda 500 dolar ve bir Leica marka fotoğraf makinasıyla birkaç lens vardı. Fotoğrafçılık bilgim yoktu; kariyerime nereden başlayacağımı bilmiyordum… Sıcak bir yaz günü sabah 6’da Washington’a gittiğimde insanlar anıtın etrafında toplanıyordu. Ben de deklanşöre basıp durdum. Sonra birinin konuşmasını duydum: ‘Bir hayalim var…’ Siyahi önder Martin Luther King’di bu. O anda tarihi bir olaya tanıklık ettiğimi anladım. Bu olay dünya algımı, dolayısıyla yaşamımı değiştirdi.”

Magnum Photos’un tek Japon üyesi olan Hiroji Kubota, 1963’ten 1967’ye kadar ABD’yi dolaşarak özellikle yerli kabilelerin yaşadığı Güneybatı’ya gitti. Amerika’nın Vietnam Savaşı’yla birlikte dramatik bir şekilde değiştiğini kendi gözleriyle gördü. 1969’da Kubota, Okinawa’yı dolaşarak geçirdi. Sadece Vietnam’a gönderilecek Amerikalı askerleri değil, aynı zamanda Okinawa halkını da fotoğrafladı. Okinawa halkının muhteşem kültürü ve yaşam tarzından derinden etkilendi ve onlara daha da odaklandı.

“Kendimi ilk kez Asyalı olarak tanıdım ve Asya’yı çalışmalarımın merkezine yerleştirmeye karar verdim”

Kubota 1970’den 1978’e kadar Burma’ya (Myanmar) sık sık yolculuk yaptı. 1962’de darbeyle U Nu yönetimi devraldığında artık ülkenin eskisi gibi olmadığını anladı. Uzun askeri diktatörlükten sonra, güneydoğu Asya’daki en zengin ülke trajik bir şekilde en fakir ülkelerden birine dönüşmüştü. 1978’den itibaren Çin ve Kuzey Kore’nin tüm eyaletlerinde uzun süreli saha çalışmalarına başladı.

“Güzel şeyleri seviyorum ve insanların ruhlarına değen fotoğraflar çekmek  istiyorum.”

Kubota fotoğraf çalışmalarında yaşanan toplumsal dinamiklere yer ayırsa da, onun fotoğraflarında dikkati çeken ilk şey geniş kadraj dahilinde yansıttığı manzaralardır.  Bir hikayenin içindeymişçesine zamanı unutturan bu fotoğraflardaki yollar, ıssız yerler, köy evleri ve çocuklar lirik yapısıyla Lautris Andersen’in tabloları gibidir…

See Also

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top