Yer Çekimine Meydan Okumak / Rob Woodcox

Güzel sanatlar ve moda fotoğrafçısı Rob Woodcox, dansçı modelleriyle birlikte yer çekimine meydan okuyan fotoğraflara imza atıyor. İnsan bedeninin çarpıcı görüntülerini fotoğraflayan Woodcox çalışmalarıyla, siyah-beyaz ten rengi fark etmeksizin birlikte olduğumuzda yakalanan uyumu da gözler önüne seriyor. 2020 dünyasında, hatta şu sıralarda ırkçılık hala destek bulurken, Woodcox gibilerin çalışmaları umut verici oluyor. Küçük siyahi bir kız çocuğunun kendine bakıp “çok çirkinim” demesine neden olan bu dehşet verici dünya düzeninde, aslında farklılıklarımızın bir bütünün tamamlayıcı parçaları olduğunu anımsıyoruz.

Sanatçının çalışmalarında özellikle, havada asılı iken hem dışbükey hem de içbükey pozisyonlarda ve bir çeşit Tetris tarzı konfigürasyonda yer alan bedenler görülüyor. Woodcox fotoğraflarında; queer (heteroseksüel olmayan) kimliği, beden tarafsızlığı, ırksal çeşitlilik ve çevre adaleti etrafında, bilinçleri uyandıran bir atmosfer sağlıyor. Ek olarak, insanların iletişimine dair umudunu ve toplumlardaki olumsuz yapıların üstesinden gelme arzusunu, kendi bakış açısıyla aktarıyor.

Woodcox fotoğraf çekmek dışında, deneyimlerini aktarmak için, dünya öğretim atölyelerini gezmiş ve sponsorlu içerikler oluşturmuş. Dünya çapında 6 kıtada, 15 ülkede ve 34 şehirde binlerce öğrenciye ders vermiş. Ayrıca bu yıl içinde, “Bodies of Light” adlı ilk fotoğraf sanatı kitabını da yayınlamış.

Sanatçının bazı çalışmaları:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.