Şu an Okuyorsun
Zamanda Edebi Bir Seyahat / Derde Deva Randevu

Zamanda Edebi Bir Seyahat / Derde Deva Randevu

Yazar Murat Menteş’in, Fârâbî’den Bukowski’ye kadar farklı tarzlarda eserler veren on bir yazara sorular sorup hayali söyleşiler yaptığı kitabı Derde Deva Randevu, Hakan Karataş’ın çizimleri ve April Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Menteş kitabını “Okurun kendisiyle buluşması için yazarların aracılık ettiği bir organizasyon” olarak tanımlıyor.

Murat Menteş: – Fırfırlı gömleğiniz, bu saç, sakal, bu eda… Aksanınız, İngiliz… Aha! Siz Şekspir’siniz?! 

Shakespeare: – Üstüne bastın ahbap, ta kendisi şüphesiz. Cehennem paydos etmiş, tüm şeytanlar burada!

Eserlerinde, farklı ve kendine has tarzını okurlarına başarılı bir şekilde sunabilen yazar, on bir yazarı bir araya getirme fikrini şu şekilde açıklıyor:

İslam geleneğinde ‘Akıl benzer şeyler arasındaki farkları, farklı şeyler arasındaki benzerlikleri görme yetisidir’ şeklinde bir tarif vardır. Ben bir bakıma, alakasız, irtibatsız görünen yazarları buluşturdum. Bununla birlikte, okurun ‘benzerlikleri’ görmesini umdum. Dahası, hepimizi ‘insanlık’ ortak paydasında buluşturan maddi ve manevi nitelikleri sergilemeyi gözettim.

Yazarın kitapta adalet, ahlak, özgürlük, mutluluk, eşitlik, bilgi gibi konuları öne çıkarmasına sebep olarak ise bu konuların asırlardır insanlığın çözmeye çalıştığı meseleler olmasıyla birlikte, modern toplumların ve bireylerin de hayatında hala önemli olduğunu gösteriyor.

Murat Menteş: – Mutluluk ile erdem arasında kopmaz bir bağ var? Doğru anlamış mıyım? 

Fârâbî: – Tebrik ederim, evet, doğru anlamışsınız. Mutluluğu aramak, insanın ‘doğal’ eğilimidir. Hayvanlardan farklı olarak, insanın mutluluğu, arzuların tatmininden fazlasını gerektirir. Bu nedenle, mutluluğa giden yolda erdemlerin sağladığı ve müspet hislerimizi perçinleyen meşruiyete gerek duyarız. Toplumsal ve giderek küresel düzeyde insani bir seviye tutturmamız, bu yolla mümkündür.

Ayrıca Bakınız

Yaptığı işin halihazırda muhayyel söyleşileri kağıda dökmek olduğunu söyleyen yazar, kitabında bu randevuları Hakan Karataş’ın çizimleriyle süslüyor. “Hakan Karataş, çizginin gücünden faydalanabileceğimiz formüller üretti. Ben de süreçte çizgilerle büyük işler, işlemler yapılabileceğini fark ettim. Hakan’ın çizimleri, Derde Deva Randevu’ya hem sanatsal bir değer, hem de inandırıcılık kattı.”

Murat Menteş: – Merak ediyorum… Şu hayatta sizi ne şaşırtır?

Dostoyevski: – Elini kana bulamış kimselerin dua etmesi… Bu beni hep şaşırtmıştır…

Okuyucusuna hem edebi hem de görsel bir şölen yaşattığı Derde Deva Randevu kitabının ikinci cildinin de hazırlıkları içinde olduğunu bildiren yazar, ikinci kitabında yer alacak on bir yazardan dördünün Yunus Emre, Ahmet Mithat Efendi, Attilâ İlhan, Arthur Conan Doyle olduğunu da söyledi.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır