Soykırım Avrupa’sında Bir Fotoğrafçı / Nicolas Muller

Macar sosyal fotoğrafçılığının önde gelen temsilcilerinden biri olan Nicolas Muller, 1930’ların Avrupa’sının değişen sosyal ve politik bağlamlarını belgeledi.  O zamanki birçok Macar fotoğrafçı gibi, 1930’larda Muller hümanist, belgesel bir tarzda çalıştı ve emek dünyasına, toplumun en mütevazı üyelerine karşı güçlü bir sempati duygusu uyandırdı. Sosyal ve politik bağlamlar değiştikçe, Marsilya ve Porto limanlarındaki tarım işçileri ve liman işçilerini, ardından Tangiers’deki çocukları ve sokak satıcılarını ve kırsaldaki yaşamı fotoğrafladı. Daha sonra Madrid’de kültürel ve sosyal figürleri kadrajına aldı.

“Fotoğrafın bir silah, gerçekliğin gerçek bir belgesi olabileceğini öğrendim.”

Muller ilk kamerasını on üç yaşında eline aldı ve hemen dünyaya, insanlara dair belirli bir fikri ifade etme kapasitesini keşfetmeye başladı. Üniversitede hukuk ve siyaset okurken Macar ovalarını, erkeklerini ve kadınlarını, evlerin iç mekanlarını, kırsal yaşam sahnelerini ve Tisza Nehri üzerindeki bentleri inşa eden işçileri fotoğraflamak için bisikletiyle yollara düştü.

Nazi Almanya’sı 1938’de Macaristan’ı işgal ettikten kısa bir süre sonra Muller Macaristan’dan ayrıldı ve Brassaï, Robert Capa ve André Kertész gibi diğer Macar fotoğrafçılarla temas halinde olduğu Paris’e geldi. Macaristan ve Marsilya’daki çalışmaları Match, France Magazine ve Regards gibi süreli yayınlarda yer aldı.  Portekiz ve İspanya’ya giderken yol boyunca karşılaştığı durumlar ve insanlar, Muller’in çalışmalarını şekillendirmede yardımcı oldu.

“Gözlerim, ellerim ve bütün varlığım her yere gitmek, elimden geldiğince fotoğraf çekmek için can atıyor.” 

Sanatçının erken dönem çalışmalarında Macaristan’ın kırsal yönü hakimdir. Köylüler, işçiler, kadınlar, çocuklar onun fotoğraflarının başlıca kahramanlarıdır.  Işığı etkileyici kullanışı, köşegen perspektifleri, yüksek ve düşük açılı çekimleriyle Muller’in eserlerinde günün avangart estetiğinin etkilerini hissederiz.

2 Yorumlar

  1. Avatar

    Ferdi

    20 Kasım 2020 en 11:20

    Fotoğraf larin nereye ait olduğu yazsa daha iyi olurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.